Skautský oddíl

Sto let se ve skautských oddílech schází tisíce kluků a holek se svými vedoucími, aby prožívali společná dobrodružství a budovali přátelství na celý život. Dva z nich - 2. a 5. pražský oddíl - fungují dodnes.
TOP knihy - sleva
Cena před slevou: 370 Kč
Ušetříte: 222 Kč

Skautský oddíl

Skautský oddíl je dlouho očekávanou knihou o věhlasných oddílech, které již přes sto let inspirují ostatní a ukazují, jak vypadá dobrodružství.

Sto let se ve skautských oddílech schází tisíce kluků a holek se svými vedoucími, aby prožívali společná dobrodružství a budovali přátelství na celý život. Dva z nich – 2. a 5. pražský oddíl – fungují dodnes. Většinu svého času byly výkladní skříní skautingu a inspirací pro stovky dalších společenství. Dlouho byly také spojeny s význačnými vůdci a spisovateli – Jaroslavem Foglarem a Jaroslavem Novákem – kteří Dvojku a Pětku desítky let vedli.

Jejich činnost ilustruje obecné principy, na kterých stojí dobrý oddíl, i dobu, v níž se nacházeli. Kniha obsahuje více než šest set většinou neznámých fotografií a dokumentů.

Nyní pár slov k samotné knize. Pokud bychom měli přirovnat Skautský oddíl k nějaké jiné již vydané publikaci, bylo by to Skautské století. Mýlil by se ale ten, kdo by si myslel, že se jedná pouze o nějaký doplněk k mapování velké skautské historie. Obě knihy jsou spíše vzájemně se doplňujícím tandemem, dvěma svébytnými dílky jedné velké skládačky. I když mají mnoho společného, odlišuje je optika, kterou při pohledu na minulost i přítomnost skautignu zaujímají. Skautské století je kniha, která zakotvuje víc než sto let skautského příběhu do uceleného vyprávění, Skautský oddíl je zase zaměřen více na lidský rozměr a neobyčejnou každodennost skautského života.

Představu o tom, o čem a jak kniha pojednává, si ostatně nejlépe vytvoříte na základě textových a obrazových ukázek.

Ukázka z předmluvy Romana Šantory (Boba):

Námět na knihu Skautský oddíl mi vytanul na mysli před třemi lety, při přípravě publikace Skautské století. Uvědomil jsem si, jak tzv. velké dějiny skautingu jako celku zobrazují pouze jeden pohled na skutečnost. Ten druhý je skrytý v malých dějinách jednotlivých oddílů, kde jsou, více než data, podstatné příběhy. Zároveň jsem chtěl zachytit stoletou stopu, kterou útvar pojmenovaný oddíl zanechal, a co vše znamenal pro život hocha, jak by řekl Jestřáb a kluci z Pětky by se tomu asi trochu uchechtli. Vybral jsem si dva asi nejznámější a určitě nejstarší skautské oddíly – Dvojku a Pětku, které shodou okolností oslavily v roce 2013 sto let své existence. Ale kniha, kterou otevíráte, není chronologickou studií o jejich dějinách. Je souborem původních, neupravovaných osobních vzpomínek, dojmů či reportáží, tak, jak je tehdy či s odstupem zachytili oddíloví účastníci.

Vizuální zpracování

Kniha dostala takovou formu, jakou si zaslouží: pevné desky, kvalitní papír, barevné ilustrace a fotografie, profesionální grafika.