Domů / Publikace

Listy Jurovi

Kód: 6325
Nejvydávanější metodická příručka pro skautské vůdce. Rozšířené vydání. Použitý text Listů Jurových vychází z posledního pátého vydání z roku 1991.
Dostupnost: Připraveno k odeslání
249 Kč , plus doprava
(249 Kč/ks)
 
Listy Jurovi

Velen Fanderlík byl vůdčí postavou československého skautingu po desítky let, ať u nás či později v exilu. Ovšem kromě zastávání vysokých činovnických funkcí byl jeho zájem orientován především na program a výchovu skautů a skautek.

Základem metodických rad se stala jeho publikace Listy Jurovi, která prvně vyšla v roce 1935 pod názvem Listy vůdci. A od té doby je nejvydávanější metodickou příručkou. Ač od jejího napsání uplynulo téměř 80 let a mnoho věcí se změnilo, je s podivem, jak základní metodické rady a poučky platí dodnes. Jak schopnost vcítění se do duše skautů přináší stále inspiraci a podněty. Proto vám dnes znovu přinášíme právě Listy Jurovi.

Ale nezůstali jsme jen u nich, Velen napsal několik dalších knih a především desítky, možná stovky článků v časopisech, k nimž často přidal jeho charakteristické obrázky. Záběr byl široký od filosofického pohledu na skauting, přes metodiku, psychologii, vzpomínky až po konkrétní praktické návody jak tábořit či hrát hry. Z textů jsme vybrali několik, které si zachovaly svou nadčasovost a doplňují úvodní knihu.

Texty dodatků jsou ponechány v původním znění, pouze s nezbytnými věcnými a jazykovými úpravami. Kresby a malby V. Fanderlika na zadní straně obálky pocházejí z exilových táborů a z kanadské přírody.

Zájemci si Listy Jurovi mohou zdarma stáhnout i jako audioknihu na stránkách Skautského institutu.Pro pochopení souvislostí a životní inspiraci najdete v závěru knihy rozhovor s Velenem, ve kterém popisuje svůj života běh a své názory, vše doplněno fotografiemi od dětství po stáří.

Za pomoc při získávání podkladů děkujeme brněnskému středisku Lesní moudrosti (Skaut – český skauting ABS), Muzeu českého a slovenského exilu 20. století – Janu Kratochvílovi, archivu v kanadském Trailu, Skautskému institutu A. B. Svojsíka, Mirko Janečkovi, Jaroslavu Čvančarovi, Jiřímu Janíčkovi, Jiřímu Čejkovi a Stanislavu Balíkovi.

Roman Šantora - Bobo

-- aktualizovaný dotisk 2023 --

Specifikace
Váha 244 g