Domů / Doporučující seznam

Statečná srdce

Pět statečných skautů Vladimír Čermák, Vladimír Pach, Quido Němec, Otto Klein a Milan Rotter bylo za druhé světové války srdcem odboje ostravských Junáků.
Kategorie: skautská beletrie

Statečná srdce
Jejich základnou se stal srub U Chladné vody na úbočí Lysé hory, kde v roce 1932 vznikla skautská Lesní škola. Tam se scházeli a plánovali přechod k partyzánům, účastnit se osvobození vlasti se zbraní v ruce. Vše zhatila zrada. Junáci byli uvězněni a v posledních hodinách války popraveni v Polském Těšíně na starém Židovském hřbitově. Jejich čin však nebyl zapomenut a 4. října 1946 skauti 30. oddílu z Ostravy založili v Beskydech na Ivančeně na jejich památku mohylu. I když srub U Chladné vody časem zanikl, místo i s jezírkem, které střeží strom pamětník platan javorolistý, udržují spřízněné duše stále upravené.